петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 55

ФОТО: Македонец фатен со 34 килограми марихуана на ГП Дојран

Вкупно 34 килограми марихуана запленија вчера царинските службеници на Граничниот премин Дојран.

dorjan-marihuana-640x476

Поврзани вести

Вкупно 34 килограми марихуана запленија вчера царинските службеници на Граничниот премин Дојран.

dorjan-marihuana2

На 24 јули 2016 година околу 16:30 часот на излез во Република Македонија на граничниот премин Дојран се пријави товарно моторно возило со македонски регистарски ознаки, управувано од лице македонски државјанин. При контрола на товарот во полуприколката од страна на царинските службеници пронајдени се две црни патни торби со вкупно 35 пакетчиња (20 пакетчиња во едната и 15 во другата торба)  наполнети со непозната материја од растително потекло со зеленкаста боја и карактеристична миризба, завиткани со стреч фолија. Пакетчињата со непознатата материја и лицето се предадени на царинските инспектори од Одделението за истраги заради водење на понатамошна постапка, информираат од Царинската управа.

dorjan-marihuana1

Од спроведената предистражна постапка утврдено е дека непознатата растителна материја спакувана во 35 пакетчиња преставува опојна дрога- марихуана со вкупна нето тежина од 34 килограми.

dorjan-marihuana3

dorjan-marihuana4

dorjan-marihuana6

Најчитани вести