четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ФОТО: Македонија со помош за поплавените Србија и БиХ

a

Поврзани вести

Македонија испраќа помош за Србија и БиХ со оглед на тешката ситуација во која се наоѓаат овие земји кои се зафатени од големи поплави.

v

 

Првичната помош се состои од чамци, ќебиња, лекови, пумпи за испумпување на вода, агрегати , специјалисти за поплави и медицински персонал.

 

e

Владата на Република Македонија на вчерашната седница одлучи во првата интервентна фаза да бидат испратени 75 специјалисти за поплави од министерствата за внатрешни работи и одбрана и од Дирекцијата за заштита и спасување, 45 пумпи за испумпување на вода, 35 агрегати, девет чамци, 3.000 ќебиња и поширока палета на лекови.

 ФОТО: Курир

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести