четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

ФОТО: Мапи кои што ќе го променат начинот на кој гледате кон светот

mapa

Поврзани вести

Поголемиот дел од постоечките географски мапи прикажуваат одредени држави, нивната големина и облик, но не постои можност да се споредуваат земјите од еднаш.

Порталот „Бизнис инсајдер“ објави десет мапи кои ќе ви помогнат да создадете вистинска слика за одредени држави.

Russia into Africa map

Африка е два пати поголема од Русија

Texas inside Greenland

Три пати Тексас на површината на Гренланд

Greenland into China

Три Гренланда ќе ги собере во Кина

Italy into Alaska map

Аљаска е шест пати поголема од Италија

Europe into South America map

Јужна Америка е три пати поголема од Европа

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести