сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

(ФОТО) Масакр во Кина: 27 убиени, 109 ранети во напад на железничка станица

Крвава трагедија во Кина.

kinamasakr

Поврзани вести

Крвав инцидент во кинескиот град Кунмин, мажи до смрт избоделе 27 лица, а повредени се 109.

Според кинеските медиуми масакрот се случил  на железничката станица во градот Кунмин, во југозападна Кина.

Според првичните информации нападот е дело на мажи, вооружени со ножеви, а бил извршен вчера во попладневните часови, околу билатерницата на станицата. Идентично облечените мажи влегле во зградата на станицата и почнале да ги бодат луѓето.

На местото на трагедијата забележливо е силно полициско присуство, а по доаѓањето на полицијата од таму биле слушнати и истрели.

Истрагата е во тек, но засега нема никакви информации за евентуалниот мотив на напаѓачите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести