четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 57

ФОТО: Младиот Македонец кој освојува светски врвови

alpinist-mk

Последни вести

Дваесетгодишниот Тоше Велев го освои врвот Цумштајн кој е на надморска висина од 4.564 метри и се наоѓа на Апенинските алпи на границата меѓу Швајцарија и Италија.

На враќање Тоше совладал уште еден европски врв – Триглав во Словенија, кој е на надморска висина од 2.864 метри.

Иако е многу млад, Тоше може да се пофали дека досега ги има освоено врвовите Мон Блан (4.807 метри), Гран Парадизо (4.061 метри), Елбрус (5.642 метри) и многу други.

Во наредниот период негова желба е знамињата на Република Македонија и Општина Велес да ги постави и на врвот на Хималаите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести