понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

ФОТО: Морничава судбина на една невеста

a

Последни вести

Оваа мала продавница за венчаници во Мексико е навистина популарна поради мистеријата која ја крие.

Изминатите 75 години, на излогот во продавницата има кукла која изгледа исклучително реално и живописно.

a1

Според локалната легенда, куклата всушност е покојната ќерка на поранешниот сопственик на дуќанот, која починала на денот на својата свадба.

a2

Тамошните жители велат дека сопственикот го балсамирал телото на покојната ќерка и го поставил во излогот како кукла.

a3

Куклата ја нарекуваат Паскалита, а и денешните вработени не смеат да ја допираат.

Таа „чест“ ја имаат само одредени лица кои и ги менуваат венчаниците, што уште повеќе ја зголемува оваа мистерија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести