сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 2

ФОТО: Музичари во автобусите на ЈСП

muzicari

Последни вести

Уличните музичари на Град Скопје вчера напладне го напуштија градскиот плоштад и настапија во автобусите на ЈСП СКОПЈЕ каде што направија едно пријатно изненадување за патниците настапувајќи со нивниот репертоар, кој вклучуваше и македонска музика.

Патниците без двоумење веднаш им се придружија на музичарите и секојдневната монотонија во автобусите се претвори во навистина весела и распеана атмосфера.

m1

Во автобусите на ЈСП настапија два бенда од кои едниот е „Метаверсус“, кој настапува со македонска и странска рок и поп музика, а другиот е „Сирин“ со својот ориентален стил и етно звуци.

Овој проект е дел на програмата за култура на Град Скопје, а е во организација на ЈУ Конгресен центар Александар Македонски.

m2

Уличните музичари веќе неколку години  настапуваат во централното градско подрачје и  ги забавуваат минувачите.

Најчитани вести