четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Најмалку 13 лица загинаа во торнадо во Мексико

tornado_mexico_1

Последни вести

Најмалку 13 лица загинаа а 150 се повредени во торнадо, кое го погоди градот Сиудад Акуна на границата на Мексико.Оштетени се 1.000 куќи во државата Коаулиа, а гувернерот Рубен Мореира прецизираше дека загинале 10 возрасни и 3 деца, а едно бебе исчезнало.

People stand near a destroyed vehicle in the city.

Се стравува дека бројот на мртви може да порасне, пренесува БиБиСи.

Во еден момент торнадото достигнало брзина од 270-300 км на час и повеќето од оние кои се мртви, смртта настапила на улица, кога наишол ударот на торнадото, соопштија властите.

A vehicle lies on the rooftop of a home.

Изненадниот налет на ветер и го оттргнал бебето на една мајка од рацете и детето исчезнало, изјави министерот на полицијата на таа покраина, Виктор Замора за АП.

Residents clear away debris from their home.

Градоначалникот Акуна Еваристо Ленин Перес изјавил дека тоа било првото торнадо во тој град од неговото основање, пред повеќе од 100 години.

A damaged car sits on a road.

Спасувачите ги пребаруваат 750 уништени згради.Автомобили има и на крововите на куќите, а мртви лежат на улиците, владее потполн хаос, изјави локалната претставничка Марија дел Росарио за мексичките медиуми.

фото: AP

Најчитани вести