петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 26

ФОТО: Најмалку 21 жртва на снежната бура

Поради невремето и мразот, 1.2 милиони домаќинства и бизниси останаа без електрична енергија низ Северна Америка.

usa

Поврзани вести

Снежната бура го пустоши американскиот остров, студениот бран зад себе остава хаос и досега зема 21 живот.

Според АПФ, меѓу загинатите е и  бремена жена која загина во Њујорк, откако во неа удри возило за чистење на снег. Повеќето од жртвите загинале во сообраќајни незгоди предизвикани од лизгавите патишта и слабата видливост.

Workers use snow-blowers to clear snow from a sidewalk in Chevy Chase, Maryland, in the early hours of February 13, 2014. (AFP Photo / Mandel Ngan)

 

Поради невремето и мразот, 1.2 милиони домаќинства и бизниси останаа без електрична енергија низ Северна Америка.

Властите стравуваат дека невремето ќе продолжи и во текот на денешниот ден.

A worker clears snow from a sidewalk in Chevy Chase, Maryland, in the early hours of February 13, 2014. (AFP Photo / Mandel Ngan)

Поради снежниот хаос затворени се голем број на училишта и фабрики, а откажани се и над 6.500 летови.

Во Њујорк снежната покривка достигна 15 сентиметри, а во Балтимор и Ваштингтон по 20 сентиметри.

Snow plows push snow off of Pennsylvania Ave. near the U.S. Capitol building, on February 13, 2014 in Washington, DC. (AFP Photo / Mark Wilson)

Најдебела е покривката во Северна Каролина, 25 сентиметри, по што локалната власт ги предупреди граѓаните да не ги напуштаат своите домови.

Cars are covered with snow during a major snowstorm February 13, 2014 in Manassas, Virginia. (AFP Photo / Karen Bleier)

Според метеоролозите ова е една од најстудените зими во историјата на САД.

 

A worker clears snow from a sidewalk in Chevy Chase, Maryland, in the early hours of February 13, 2014. (AFP Photo / Mandel Ngan)

A worker plows snow from a parking lot during a major snowstorm February 13, 2014 in Manassas, Virginia. (AFP Photo / Karen Bleier)

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести