петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

ФОТО: Најмасовен митинг во историјата: Над 90.000 граѓани пред Собрание

krupenkadaar

Последни вести

Македонските граѓани дадоа масовна поддршка на големиот народен собир организиран од страна на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Река народ се собра пред Собранието на Република Македонија, а преплни се и Градскиот трговски центар, како и сите улици во централното градско подрачје кои водат кон Собранието. Според првичните проценки повеќе од 90 илјади граѓани масовно излегоа и дадоа поддршка на ВМРО-ДПМНЕ.

Собирот започна со едноминутен молк во чест на хероите кои загинаа минатиот викенд борејќи се против терористите во Куманово.

3

Прва на собирот се обрати универзитетската професорка и историчарка Виолета Ачкоска која меѓу другото потенцира дека силата и енергијата која зрачи од овој народ е најголемата пречка за спроведувањето на погубното сценарио на опозицијата.

Со масовната поддршка на граѓаните е срушено мрачното сценарио на СДСМ на чело со нивниот лидер, Зоран Заев.

Најчитани вести