четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Најпосетуваните светски туристички атракции

Тамјс Сквер, Забранетиот град, затворениот пазар во Истанбул, Париз - кои места ги обожуваат туристите?

newyork

Поврзани вести

Нема човек кој не сака да патува, да истражува нови култури, да посетува нови места…Секојдневно милиони  туристи го обиколуваат светот, некои бараат егзотични предели, некои недопрена и дива природа, други уживаат низ музеите, трети сакат да се фотографираат до славни и претпознатливи споменици.

Најпосетуван град во 2013 година е градот кој никогаш не спие, Њујорк, а туристите го обожаваат сјајот и вревата на Тамјс  Сквер, но и мирот и убавината на паркот во срцето на Големото Јаболко.

Погледнете кои се најпосетуваните споменици и атракции низ светот, крај кои никој не одолеал а да не се фотографира.

Тајмс Сквер, Њујорк

car-free-pedestrian-times-square-panorama-3

Годишно посетители: 39.200.000

Централ Парк, Њујорк

Central_Park_Image2

Годишно посетители: 38.000.000

Лас Вегас

23674

Годишно посетители: 29.467.000

Нијагарини водопади, Њујорк и Онтарио

where_is_niagara_falls

Годишно посетители: 22.500.000

 

Големиот Пазар, Истанбул

Grand-Bazaar-Istanbul

Годишно посетители: 15.000.000

Дизниленд Токио, Токио

tdl118746LARGE

Годишно посетители: 14.452.000

Нотр Дам, Париз

Notre-Dame-in-Paris--France-france-541878_1600_1200

Годишно посетители: 13.650.000

Забранетиот град, Пекинг

Forbidden-City

Годишно посетители: 12.830.000

Базиликата Свето срце, Париз

sacre-coeur-2

Годишно посетители: 10.500.000

Кинескиот Ѕид, Кина

the_great_wall-of-china

Годишно посетители: 9.000.000

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести