Магазин

ФОТО: Најпосетуваните светски туристички атракции

ФОТО: Најпосетуваните светски туристички атракции

Нема човек кој не сака да патува, да истражува нови култури, да посетува нови места…Секојдневно милиони  туристи го обиколуваат светот, некои бараат егзотични предели, некои недопрена и дива природа, други уживаат низ музеите, трети сакат да се фотографираат до славни и претпознатливи споменици.

Најпосетуван град во 2013 година е градот кој никогаш не спие, Њујорк, а туристите го обожаваат сјајот и вревата на Тамјс  Сквер, но и мирот и убавината на паркот во срцето на Големото Јаболко.

Погледнете кои се најпосетуваните споменици и атракции низ светот, крај кои никој не одолеал а да не се фотографира.

Тајмс Сквер, Њујорк

car-free-pedestrian-times-square-panorama-3

Годишно посетители: 39.200.000

Централ Парк, Њујорк

Central_Park_Image2

Годишно посетители: 38.000.000

Лас Вегас

23674

Годишно посетители: 29.467.000

Нијагарини водопади, Њујорк и Онтарио

where_is_niagara_falls

Годишно посетители: 22.500.000

 

Големиот Пазар, Истанбул

Grand-Bazaar-Istanbul

Годишно посетители: 15.000.000

Дизниленд Токио, Токио

tdl118746LARGE

Годишно посетители: 14.452.000

Нотр Дам, Париз

Notre-Dame-in-Paris--France-france-541878_1600_1200

Годишно посетители: 13.650.000

Забранетиот град, Пекинг

Forbidden-City

Годишно посетители: 12.830.000

Базиликата Свето срце, Париз

sacre-coeur-2

Годишно посетители: 10.500.000

Кинескиот Ѕид, Кина

the_great_wall-of-china

Годишно посетители: 9.000.000