сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ФОТО: Најстарите градови во светот

star grad

Последни вести

Дали некогаш сте се запрашале кој е најстариот град во светот? Подолу е листата на најстари, континуирано населени градови во светот.

Ерихон (Палестина) 9000 години пред нашата ера

Библос (Либан) 5000 години пред нашата ера

Алепо (Сирија) 4300 години пред нашата ера

Дамаск (Сирија) 4300 години пред нашата ера

Суса (Иран) 4300 години пред нашата ера

Фаиум (Египет) 4000 години пред нашата ера

Синон (Либан) 4000 години пред нашата ера

Пловдив (Бугарија) 4000 години пред нашата ера

Газиантеп (Турција) 3650 години пред нашата ера

Бејрут (Либан) 3000 години пред нашата ера

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести