сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ФОТО: НАСА сними срце на Марс

s1

Поврзани вести

Научниците снимија формација во облик на срце на Марс.

Срцето се наоѓа во близина на огромниот вулкан Аскреус Монс, каде се наоѓаат некои од најголемите древни вулкани на црвената планета. Широко е околу 200 метри и е составено од повеќе слоеви.

Научниците веруваат дека срцето е најверојатно оформено со вулканска активност.

s

s2

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести