понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

ФОТО: Необјавени фотографии на Мерилин Монро

merilin

Последни вести

Приказната за филмската ѕвезда Мерилин Монро никогаш не завршува. Оваа недела во галеријата „Сумо“ во Њујорк ќе биде организирана изложба со досега необјавени фотографии од неа.

mon.jpg500

Сигурно сите се сеќаваат на филмот „Bus Stop“ (1956). Мерлин изгледала прекрасно на екранот, а во текот на снимањето се трудела во секој момент да изгледа како холивудска дива. Тоа го докажува фотографијата која настанала за време на снимањето.

1mon.jpg500

Следната фотографија е направена за време на снимањето на филмот „River of No Return“ во 1953 година. Во филмот на Ото Преминџер партнер на Мерлин Монро и бил Роберт Мичам.

2mon.jpg500

Мерлин Монро со ноти била идеја на фотографот Лани Карлсон.

 

Лани Карлсон бил нејзин омилен фотограф, после музичката позадина тој ја фотографирал убавата актерка и во хеликоптер. Фотографијата е направена во 1952 година.

4mon.jpg500

Снимањето на филмот „Niagara“  (1953) ја донело оваа фотографија. Се што правела Мерлин позади платно и на тв екраните вредело внимание.

5mon.jpg500

Истата година кога е снимен  „Niagara“ бил и филмот „River of no return“. Алан Снајдер го фатил моментот кога Мерилин била во спортска комбинација, далеку од холивудскиот гламур.

6mon.jpg500

За оваа фотогарфија е заслужен нејзиниот пијател Миша Пелц, тоа била нивна прва соработка пред снимањето на „Gentlemen prefer blondes“.

7mon.jpg500

„Riveer of no return“ ја донел оваа фотографија. Филмот привлекол голем број пубика, а фотографите во текот на снимањето имале многу работа, Мерлин како магнет го привлекувала објективот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести