вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 58

ФОТО: Невреме во Италија, Венеција под вода

Eдна третина од Венеција веќе е под вода...

venecija

Последни вести

Невремето проследено со обилни врнежи што викнедов ја зафати Италија, предизвика поплави во повеќе делови на земјата, во кои загинаа три лица.

Жртвите, седумгодишно девојче и две нејзини возрасни роднини, ги загубиле животите на Сицилија, кога надојдената вода го однела возилото со кое патувале. Во возилото при инцидентот се наоѓале и мајката на девојчето и уште три лица, кои успеале да се извлечат од автомобилот.

Како што пренесуваат медиумите една третина од Венеција веќе е под вода, но и поплавата не ги спречува туристите да уживаат во убавините на овој град.

Обилните снежни врнежи во реонот на италијанските Алпи пак предизвикаа прекини на телефонските врски и во електродистрибутивната мрежа, поради што беа откажани поаѓања на повеќе возови.

venecija-voda-20144

Метеоролозите најавуваат дека невремето во Италија ќе трае до вторник.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести