среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ФОТО: Невремето во Британија однесе седум животи

Бројот на жртвите од невремето проследено со поројни дождови, кое веќе втора недела беснее во Велика Британија предизвикувајќи поплави, се искачи на седум лица, јави БТА.

nevremebritanija

Поврзани вести

Поројни дождови го мачат Обединетото Кралство веќе две недели, предизвикувајќи поплави и пречки во сообраќајот. Во невремето животот го загубија седум лица.

Locals who made their way into Cobham town centre to hit the shops found themselves stranded after the River Mole burst across Cobham High Street

Бројот на жртвите од невремето проследено со поројни дождови, кое веќе втора недела беснее во Велика Британија предизвикувајќи поплави, се искачи на седум лица, јави БТА.

A car is showered with water as it drives past the waterfront in Aberystwyth: The atrocious weather follows four drownings, widespread power cuts and severe flooding that wrecked Christmas for tens of thousands of families

Британската полиција соопшти дека во jугозападна Англија се удавиле маж и жена, откако надојдена вода ги однела во отворено море. Уште еден жител на јужните области, кој паднал во надојдена река, се води како исчезнат.

До крајот на декември имаше петмина удавени во поплавите.

Weather woe: Yet another storm system is crossing the country from the Atlantic bringing high winds and rain

Во моментов во речиси 350 области во Велика Британија е објавена опасност од поплави. Ситуацијата ја отежнуваат и поради силните ветрови, кои на места достигнуваат брзина и до 120 километри на час.

Under water: Yalding in Kent still surrounded by floods with heavy rain and more high tides ion the next 24 hours there is likely to be more problems here

Поради ураганот без струја останаа илјадници домаќинства, а има и проблеми во патниот и железничкиот сообраќај.

Defeated by the flooding, he clambers on to a conveniently placed bench where he has placed the youngster

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести