петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

ФОТО: Нова снежна бура во САД, две жртви на студот

Две жртви на новиот студен бран во Америка.

People shovelling mounds of snow in Cambridge, Massachusetts

Поврзани вести

Источниот дел на САД од вчера е погоден со обилни снежни врнежи, поради кои се затворени голем број училишта, додека воздушниот и копнениот сообраќај се одвиваат во отежнати услови.

Националната метеоролошка служба на САД соопшти дека снежната покривка достигнала 20 сантиметри во Филаделфија и Њујорк.

Во снежната бура две лица го загубија животот, а едно е тешко повредено. Ниските температури и снежните наноси досега земаа најмалку 21 живот низ Америка, која се соочува со една од најстудените зими во историјата.

Околу 4.300 летови доцнеа, а 1.900 беа одложени, меѓу кои и во Филаделфија, Њуарк, Њу Џерси и Њујорк. Голем број од обожавателите на популарниот „Супер Бол“ останаа заробени на аеродромите.

Административните згради, судовите и училиштата беа затворени во области на сојузните држави Конектикат, Делавер, Мериленд, Њу Џерси, Охајо, Пенсилванија и Западна Вирџинија.

На некои местата бурата предизика прекин во снабдувањето со електрична енергија.

Метеоролозите предвидуваат дека невремето во источниот дел на САД ќе продолжи и денеска, проследено  со дожд, снег и лапавица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести