петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ФОТО: Новото „Езерце“ како две прилепени школки

Според идејното решение кое што го изра специјална комисија во Општина Центар, формата на угостителскиот објект ќе наликува на две прилепени школки, а ѕидот кој е свртен кон паркот ќе биде изработен од стакло.

Ezerce - idejno reshenie (3)

Последни вести

Новиот објект на ресторанот „Езерце“ во близина на Градски стадион, кој со години наназад  е запуштен на влезот од паркот, ќе се гради во стилот на отворената сцена „Школка“, во Градски парк.

Според идејното решение кое што го изра специјална комисија во Општина Центар, формата на угостителскиот објект ќе  наликува на две прилепени школки, а ѕидот кој е свртен кон паркот ќе биде изработен од стакло. Автори на овој архитектонтски проект се Филип Конески, Борко Георгиев и Иво Ѓорѓиев.

На конкурсот пристигнале вкупно 25 труда.
Општина Центра треба да изработи тендерска документација за склучување договор за основен проект со првонаградениот.

Ezerce - idejno reshenie (4)

 

 

Ezerce - idejno reshenie (5)

 

00 Ezerce - idejno reshenie (2)

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести