Свет

ФОТО: Околу 80.000 литри нафта се излеаја покрај брегот на Калифорнија

ФОТО: Околу 80.000 литри нафта се излеаја покрај брегот на Калифорнија

Околу 80.000 литри нафта се излеаја во океанот покрај брегот на Калифорнија поради оштетување на нафтовод, јавува Ројтерс.

nafta_kal_2

Истекувањето се случило вчера попладне на брегот кај Санта Барбара.

nafta_kal_3

Засега не е познато каков тип на нафта истекол од нафтоводот, а властите од повеќе организации во моментов се на увид на местото.

Фото: РТ