понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

ФОТО: Откриена риба со четири очи

Дополнителните очи и служат за полесно да ги забележи пленот и потенцијалните партнери за парење.

2

Поврзани вести

Риба со четири очи и видно поле од 360 степени е откриена од страна на научниците.

1

Тие велат дека оваа риба дополнителниот пар очи го развила за полесно да го забележи пленот, како и потенцијалните партнери за парење. Вториот пар очи е развиен на левата и десната страна на главата на оваа риба.

Овој интересен вид риба живее на длабочина од 800 до 1.000 метри.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести