недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

ФОТО: Откриена спомен плоча во чест на бранителите од Берово

berovo2

Последни вести

На иницијатива на општина Берово и нејзиниот градоначалник Драги Наџински, денеска во пресрет на најголемиот национален празник Илинден, пред спортската сала „Македонски бранители“ во Берово, беше открена спомен плоча со имињата на четворицата бранители од Берово што ги дадоа своите животи за Македонија во воениот конфликт од 2001 година.

Цвеќе положија делегации на општината Берово, Советот на општината и претставници од ВМРО-ДПМНЕ, како и од здружението на резервни воени офицери од Берово. На настанот присуствуваа и најблиските роднини на бранителите.

Мирчовски Љупчо, Бубевски Зоран, Двојаковски Димитар и Пехчевски Никола се бранителите кои го дадоа животот за Македонија.

berovo2

berovo3

Најчитани вести