Свет

ФОТО: Ова е 19-годишното момче што го обезглави свештеникот во Франција

ФОТО: Ова е 19-годишното момче што го обезглави свештеникот во Франција

Еден од напаѓачите на црквата в о Северна Франција служел условна казна и носел електронска нараквица за лоцирање, објавија француските службеници, пишува Би Би Си.

Обвинителот Франсоа Молен го идентификуваше осомничениот како 19-годишниот Адел Кермичи, кој веќе два пати бил уапсен додека се обидувал да стаса до Сирија. Тој заедно со уште еден напаѓач влегле во ц рквата Сен Етјен ду Рувре во предградието на Руан за време на утринската миса.

Тие го обезглавија свештеникот, а по ова беа убиени од страна на француската полиција. Во моментот на нападот во црквата биле свештеникот, две калуѓерки и двајца верници.

Одговорноста за нападот ја презема терористичката Исламска Држава и тоа преку комун икацискиот канал Амак.