Свет

ФОТО: Ова е Косовецот кој усмрти 52 ирачки војници

ФОТО: Ова е Косовецот кој усмрти 52 ирачки војници

Блерим Демири од косовскиот град Урошевац извршил самоубиствен напад врз ирачката армија, при што загинале 52 војници, јави Танјуг, повикувајќи се на написи во приштинските медиуми.

Според истите извори, Демири е прв Косовец кој извршил таков напад. Веста за нападот ја објавила Исламската фондација за поддршка и информирање (ИСИФ), чиј член наводно бил Демири.

Муслиманските форуми Демири го идентификуваат под името „Абу Хабаб Ал Косово“.

Нема информации кога бил извршен овој напад.