вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Ова е најскапиот акт на светот!

kdlk-12283

Последни вести

Делото „ Лежечки акт “ на Амедео Модиглиани стана второто најскапо уметничко дело на светот, бидејќи е продадена на аукција во Њујорк за 170,4 милиони долари.

Купецот сакал да остане анонимен.

akt

Сликата од 1917-1918 година, на која е претставена непозната гола жена која се одмора на црвен кауч речиси предизвикала скандал кога за прв пат била изложена во Париз.

 

Најчитани вести