недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Ова е најстариот маж во светот!

starost

Последни вести

Официјално титулата најстар маж на планетава му припадна на Јапонецот Сакари Момои, кој има 111 години.

Тој е пензиониран учител и ижива во читањето поезија. Има пет деца, а моментално живее во дом за стари лица во Токио.

Тој е роден во 1903 година, а неговиот претходник, Александер Имич од Њујорк, умрел на 111 години и 164 дена оваа година. Најстарата жена на светот, а воедно и најстар човек во целиот свет, исто така доаѓа од Јапонија, која има 116 години.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести