среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ФОТО: Ова е најстариот портрет на Шекспир

shekspirrr

Последни вести

На насловната страна на книгата „Растителното или општа историја на растенијата“, која потрекнува од 16-иот век има илустрација на човек со брада кој на главата носи венец, за кого ботаничарот и историчар Марк Грифитс тврди дека е портрет на Вилијам Шекспир.

shekspir_2

Као што пишува британски „Телеграф“, се смета дека ова е првиот и едниствен современ портрет на познатиот драматург.

Иако човекот со брада на прв поглед воопшто не наликува на најпознатиот драматург на сите времиња, Грифитс тврди дека сепак станува збор за него.

shekspir_3

По петгодишната потрага, Марк Грифитс е уверен дека конечно го пронашол „најголемото книжевно откритие на векот“!

фото:Telegraph.co.uk

Најчитани вести