Свет

ФОТО: Ова е првата жртва на терористичкиот напад врз рускиот „Ербас“

ФОТО: Ова е првата жртва на терористичкиот напад врз рускиот „Ербас“

Марија Ивлева е првата жртва на терористичкиот напад врз рускиот „Ербас“ што се урна над Синај. Под седиштето на оваа девојка  бил поставен експлозив кој  го предизвика уривањето на леталото.

Руските медиуми пренесоа дека бомбата која усмрти 224 лица била поставена под седиштето 31А, каде седела Марија, но постои и информација која ја пренесуваат некои медиуми дека експлозивот бил под седиштето 30 А каде седела 77 годишната Надежда Башаковој.

erbas-zrtva-1

Луѓето кои го истражуваа случајот утврдиле дека Марија страдала веднаш по активирањето на бомбата, додека останатите патници биле живи се до паѓањето на авионот.

Марија која  имала само 15 години, била од Санкт Петербург, а патувала со мајка и Марина.