среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ФОТО: Ова се најубавите божикни подароци

bebe

Последни вести

Бебињата кои се родија на Божик во болниците  во САД имаа посебно добродојде на овој свет. По раѓањето завиткани се во слатки празнични чорапчиња, а исто така, добија и рачно плетени капчиња.

Како што јави Еј-Би-Си, медицинските сестри од болницата Мегис Воман хоспитал во Медицинскиот центар на Универзитет во Питсбург, секоја година подаруваат стотина капчиња, а минуваат недели во подготовките на овој божикен настан.

Волонтери помагаа да се изработат божикните чорапи за бебињата. Овој обичај е инициран во калифорниската болница Redlands Community и тоа уште во 1930 година. Иако со годините престана неговата пракса, од 2005 година симпатичната идеа повторно заживеа и ги стопи срцата на многумина.

Медицинскиот центар Лонг Бич ја има истата традиција веќе половина век. 

Најчитани вести