петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

ФОТО: Оваа поларна мечка е најтажен показател за климатските промени

Оваа поларна мечка можеби е изгладнета, а можеби е само стара, па тешко и е да лови, истакнал Ијан Стирлинг

20130126-na-polarnite-mechki-im-se-zakanuva-izumiranje-na-vidot-1

Последни вести

Просечната глобална температура порасна за речиси еден степен целзиусов од 1880. година, тврди НАСА.

Ситуацијата особено се влошила од 1975. година до денес, а оваа фотографија е еден од најтажните показатели за тоа.

Изгладнетата поларна мечка ја фотографирал фотографот Керстин Ланенбергер и ја поставил на Фејсбук со коментар во кој изразува загриженост поради климатските промени.

Фотографијата е направена во август на норвешкиот остров кој припаѓа на Архипелагот Свалбард, кој се наоѓа во Артичкиот океан.

polarna mecka

-За туристите и фотографите главната причина за доаѓањето на Свалбард се поларните мечки. На прв поглед, се изгледа како отсекогаш што изгледало, но дали на мечките овде им е навистина добро? Летата се пријатни и потопли од порано. Глечерите се отцепуваат и смалуваат за стотици метри секоја година. Гледам парчиња мраз кои исчезнуваат со рекордна брзина. Да, видов мечки кои добро изгледаат, но видов и прегладнети поларни мечки, напишал тој меѓу останатото во својот пост.

Сепак, за тоа што оваа поларна мечка изгледа вака не сакал да ги обвини само климатските промени.

-Мораме внимателно да носиме заклучоци. Оваа поларна мечка можеби е изгладнета, а можеби е само стара, па тешко и е да лови, истакнал Ијан Стирлинг, професор на Универзитетот Алберта, каде со години се проучуваат поларните мечки.

Најчитани вести