вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

(ФОТО) Паника во Сочи: Црната вдовица се закани со напади на олимпијадата

Полицијата претпоставува дека е оваа опасна жена е поврзана со терористичката група на Доку Умаров, кој се закануваше со напади на претстојните ЗОИ.

crnavdovica

Поврзани вести

Паника во Русија откако црната вдовица се закани со терористички напади за време на престојните Зимски Олимписки Игри во Сочи.

Полицијата во Сочи започна итна потрага за жена самоубиец, која можеби му избегала на обезбедувањето поставено поради олимпијадата.

Полицијата насекаде поделила постери и слики со опис на 22 годишната жена од Дагестан.

Таа е идентификувана како Ружана Ибрагимова, која го користи прекарот Салима и е вдовица  на терорист убиен лани во Дагестан во пресметка со полицијата.

Полицијата претпоставува дека оваа опасна жена е поврзана со терористичката група на Доку Умаров, кој се закануваше со напади на претстојните ЗОИ.

Ибрагимова има десет сантиметри долга лузна на левиот образ и не може да ја свитка левата рака. Полицијата верува дека таа со шминка го менува својот лик.

Полицијата ја објавила потреницата и на интернет и соопшти дека таа го напуштила Дагестан порано месецов, и дека пристигнала во Сочи пред десетина дена.

Експертите за безбедност се загрижени затоа што таа успеала да стигне до Сочи и покрај „челичниот прстен“ на силите за безбедност за кој претседателот Путин вети  дека ќе ги заштити ЗОИ од терористи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести