Магазин

Фото: Парче торта од свадбата на принцезата Дајана и принцот Чарлс продадено на аукција

Фото: Парче торта од свадбата на принцезата  Дајана и принцот Чарлс продадено на аукција

Парче торта од венчавката на принцот Чарлс и принцезата Дајана од 1981 година е продадено на аукција за 1.375 долари.

Парчето се чувало во оргинална бело-сребрена кутија. Тоа се продало по пат на интернет во Лос Анџелес, а не него се наоѓала и оргиналната порака на која пишувало: „Со најубави желби од прнцот и принцезата од Велс“.

Портпаролот на аукциската куќа Сем Хелер, вели дека купувачот е приватен колекционер и дека колачот е добро замоткан во огринална хатија од восоко. Хелер додадава дека не би било добра идеја некој да проба да го изеде.

Тој потдетува дека постои мала, но посветена група на колекционери на кралски торти и дека некои од нив поседуваат и делови од тортата на британската кралица Викторија која се омажила во 1840 година.

princ-carls-i-princeza-dajana-1409398813-45742