петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Фото: Парче торта од свадбата на принцезата Дајана и принцот Чарлс продадено на аукција

princ-carls-i-princeza-dajana-1409398813-45738

Последни вести

Парче торта од венчавката на принцот Чарлс и принцезата Дајана од 1981 година е продадено на аукција за 1.375 долари.

Парчето се чувало во оргинална бело-сребрена кутија. Тоа се продало по пат на интернет во Лос Анџелес, а не него се наоѓала и оргиналната порака на која пишувало: „Со најубави желби од прнцот и принцезата од Велс“.

Портпаролот на аукциската куќа Сем Хелер, вели дека купувачот е приватен колекционер и дека колачот е добро замоткан во огринална хатија од восоко. Хелер додадава дека не би било добра идеја некој да проба да го изеде.

Тој потдетува дека постои мала, но посветена група на колекционери на кралски торти и дека некои од нив поседуваат и делови од тортата на британската кралица Викторија која се омажила во 1840 година.

princ-carls-i-princeza-dajana-1409398813-45742

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести