вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

ФОТО: Перуанка има 116 години, се што јаде е од нејзината градина!

3

Последни вести

Филомена Тајле живее во едно мало село на Андите и верувале или не иа 116 години!

Родена е на 20 декември 1897 година и е најстарата личност во Перу.

1

„Не сум од минатиот век туку од векот пред него“,  му рекла Филомена на еден градски функционер кој дошол да и помогне да ја подигне својата прва пензија од 65 долари во рамки на помошта за најсиромашните стари лица.

Таа открила дека се што готви потекнува од нејзината градина.

2

– Тајната на мојата долговечност е во природната исхрана на база на компир, грав, козјо сирење и млеко, изјавила старицата која е во одлична форма и никогаш не го напуштила своето село.

4

Филомена има девет деца, кои сама ги израснала бидејќи рано останала вдовица.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести