вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Фото: Плажите во Дојран, некогаш и денес

sporedba248

Последни вести

Лежалки под балдехини, набљудувачки кули, соблекувални во модерен стил, вака изгледа сега запуштената плажа со исушена трева, на која постојано се жалеа гостите. Голема преобразба претрпеа плажите во Дојран за само една година, пишува порталот Курир.

Централната плажа на дојранското крајбрежје, позната и како градска плажа од вчера ги пречекува туристите во сосема поинакво светло.

igraliste250

„Од денеска и во полн капацитет функционира и новата градска плажа во Дојран во должина од 500 метри со некаде 500 лежалки, комплетно со пропратна инфраструктура како тоалети, спортски терени, спасувачи. Посебно денеска имаме неколку илјади луѓе на плажата, се гледа дека е популарна и понатаму ќе фунционира со полн капацитет. Она што е најважно е тоа што го менува лицето на Дојран, нуди една нова модерна содржина и се подига нивото на туризам во Дојран, со самото отворање на новата градска плажа“, рече вчера градоначалникот на Дојран, Борче Стамов.

sporedba248

foto-spor

Туристите велат дека условите сега се многу подобри, иако Дојран генерално бара уште вложувања за да биде модерно туристичко место. Погледнете како изгледаа плажите во Дoјран пред точно една година, а како изгледаат денес.

nova-dojran250

Следните фотографии го покажуваат изгледот на плажите пред една година…

dojran

dojran-1

dojran-3

dojran-6

dojran-7

Вака изгледат плажите денес…

noav-1

nova

nova-2

nova-3

nova-4

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести