понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ФОТО: „Плусинфо“ фатен на дело како манипулира за протестите

infooo

Последни вести

Порталот на големиот уредник- манипулатор Бранко Героски, откако се биде со бомбастични наслови да ја крене тензијата за вчерашните протести, во кои стана јасно дека беа вклучени директно раководството на СДСМ и целата логистика, пари и медиуми на СОРОС, денес продолжува со брутална манипулација, објавува „Курир“.

Плусинфо“ објави информација поврзана со протестите, на кој патем според „НОВА ТВ“ учествуваа само од 2 до 3 илјади учесници, меѓу кои имаше и пензионери, стечајците на СДСМ,  и нејзиното раководство, истите предизвикале внимание и биле пренесени на глобалната телевизиска мрежа CNN. Насловот на веста e “И Си ен ен извести за директорите кои ги спречуваа учениците да излезат на маршот”, но вистината е дека не се работи за CNN туку за блог платформа која се вика CNN „I report“ на која може да напише било кој од било каде.

Впрочем текстот кој е објавен не е на новинар на CNN, туку на Горги Селков кој меѓудругото претходно си објавувал вести и видеа од „Пиво Фест“, Вечански карневал и слично. Дополнително, самиот CNN во условите на користење се оградува од содржината која се објавува на CNN „I report“. Таму пишува „CNN не гарантира за точноста или веродостојноста на било која корисничка содржина”.

mani

Податок кој говори дека „Плусинфо“ и Бранко Геровски свесно манипулирале со веста е фактот што тие претходно пишуваа цели статии за тоа дека CNN „I Report“ не е платформа каде одат официјални вести од CNN. Дебата за ова настана откако претходно беше објавена вест исто така на CNN „I Report“ за тоа дека централата на „Дајнерс“ покренала истрага за скандалот со станот на сопругот на Радмила Шекеринска за кого беше обелоденето дека сам на себе си плаќал кирија од 5 илјади евра. Тогаш „Плусинфо“, иако и претходно правел вакви манипулации со повикување на вести на оваа неформална платформа како да е официјална вест на CNN, истрча и веднаш демантираше дека CNN „I report“ не е место каде CNN објавува свои официјални вести.

otstranet

Тогаш тие пишуваа дека CNN „I report“ е платформа на која вест може да објави било кој гледач. Оваа вест за која беше тогаш пишувано, намерно или не, сега е остранета од сајтот на „Плусинфо“.

eror

Но, тие мислеа дека тоа ќе се заборави и повторно се обидоа да направат манипулација со CNN „I Report“. Самата потреба да измислуваат и да се служат со вакви перфидни манипулации говори дека порталот на големиот уредник-манипулатор е свесен за неуспехот на самиот протест, на овој начин тие од петни жили се трудат да го оправдаат и да покажат нереална ситуација. Ова е дополнителен дока медиумите на СОРОС се подготвени и со свесни манипулации да ја лажат јавноста.

Според иницијалите на текстот кој е објавен тој е напишан од новинарката Маја Васева, која во други ситуации особено внимава на правилното пишување на нејзиното име и презиме, а овој пат е потпишана само како М.В.

Сега преостанува од редакцијата на Героски и новинарката Васева дали ќе се извинат на јавноста поради ваквата манипулација?

Најчитани вести