четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ФОТО: Победниците на новогодишните бои: Драчевец најубаво го украсил домот

Најкреативните скопјани добија награди за празничните декорации.

dracevo

Поврзани вести

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска свечено им ги врачи признанијата  на годинешниве добитници на наградите во четирите категории од манифестација „Новогодишни  бои на Скопје 2013“.

„Градот Скопје традициoнално ги поттикнува граѓаните да ги украсувааат дворовите на индивидулани станбени куќи,  тераси,  дворови на средни училишта и угостителски објекти, со што придонесуваат во разубавувањето на градот и предновогодишната атмосфера.  На добитниците  им честитам, а на  спонзорите им благодарам  за нивната поддршка што секоја година ја даваат на Манифестацијата“, истакна градоначалникот Трајановски.

Игор Гиевски, од Бордот на директори на ЕВН, истакна дека со задоволство  компанијата  учествува и ја поддржува  манифестацијата „Новогодишни бои на Скопје“, им честиташе на добитниците, и нагласи дека и во иднина ќе ја поддржуваат оваа Манифестација, која ги мотивира граѓаните да учествуваат  во збогатувањето на празничниот амбиент.

За најубаво украсена семејна куќа,  од девет   пријавени,   е избрана куќата на Тони Даневски на улица Ниџе Планина, број  76, во населба Драчево.

kukadracevoslika

Комисијата за најубаво украсена тераса, од пријавени три, ја прогласи терасата на Ѓоко Игњатовски на улица Жданец, број 16 А,  во населба Жданец.

terasa

Од пријавените три угостителски објекти, тричлената комисија,  годинава за најубаво украсен објект го прогласи  кафулето „Мартини“ во Лептокарија.

kafebar

За најубаво украсен двор на Средно училиште, во конкуренција од четрири пријавени, комисијата  го избра дворот на СУГС „Браќа Миладиновци“.

skoloukrasenonagrada

Градоначалникот Трајановски на наградените им врачи парични награди во вредност од 10 000 денари, претставници од фирмата за увоз и продажба на моторни масла и филтери „Фас Вас“ ДООЕЛ од Скопје на победниците во првите три категории им додели ваучери во вредност од 2 000 денари, а ЕВН Македонија еднократно ги ослободи победниците во сите категории, од плаќање на сметката за потрошена електрична енергија, за месец декември 2013 година.

boiskopjepobednici

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести