недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ФОТО: Почна новогодишното украсување на Скопје, златна елка и бели снегулки

Голема златна елка ќе го краси плоштадот во Скопје за време на новогодишните празници.

elkaglavna

Поврзани вести

Елка висока 18 метри во златна боја вчера почна да се поставува на просторот меѓу фонтаната „Воинот на коњ„ и кафеаната „Пелистер“.

elka222

И годинава Град Скопје украсувањето на централното подрачје го додели на фирмата Линк медија плус  која има задача до 15 декември да му го облече новогодишното руво на градот.  Новина е што ќе биде поставена уште една новогодишна елка, помала и во среберена боја на плоштад Карпошово востание.

elka333

Две недели пред најлудата ноќ излозите на продавниците и бутиците во Градскиот трговски центар добија празничен изглед, а поставени се и декорации на уличните светилки.Низ ГТЦ се поставени украси кои уште повеќе ја разубавуваат божикната магија во градот.

skukras1     skukras3

На улица Македонија се предвидува поставување на ѕвездено небо, а во план е да има и нови топки-лустери.

Булеварот Партизански  веќе го красат светлечки фигури во облик на снегулки.

svetilkirekord

И другите општини во градот почнаа со празничното декорирање.

belasnegulka

 

skukras

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести