Македонија

ФОТО: Почна протестот пред СЈО, неколку стотини лица на протестот на СДСМ и СОРОС

ФОТО: Почна протестот пред СЈО, неколку стотини лица на протестот на СДСМ и СОРОС

Веќе четврти ден по ред опозцисиката СДСМ протестира против одлуката за аболиција која ја донесе претседателот Ѓорѓе Иванов.

Започна протестот пред Специјалното јавно обвинителство започна, каде можат да се видат неколку стотини лица.

Во обидот да избега од избори и соочување со волјата на народот, која според сите анкети е катастрофално поразителна за Зоран Заев и СДСМ, опозициското раководство преку насилни протести деновиве се обидува да се спаси од нов изборен пораз.

сјо1

Останува да видиме како ќе се одвиваат денешните протести. Претходните два беа насилни со напади врз македонската полиција од страна на СДСМ и СОРОС. Хулиганите и деликвентите на опзоицијата само вчера повредија пет полицајци откако пред полициската станица Беко се судрија со полицијата и ја нападнаа со камења, тврди предмети, бехатон плочки.