вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 11

ФОТО: Полицијата не дозволи вандализирање на споменикот на цар Душан

car-dusan-naslovna

Поврзани вести

Полицијата успеа да го спречи обидот на група граѓани да пoстават црна наметка врз споменикот на цар Душан, на денешниот најавен протест на Мостот пред Археолошкиот музеј.

ФОТО: Полицијата не дозволи вандализирање на споменикот на цар Душан

Тие имаа неуспешен обид со црна наметка да го покријат поставениот споменик во знак на незадоволство, велејќи дека станува збор за срамен чин, но полицијата не дозволи ескалација на ситуацијата.

„Минатите денови се создаде маглива ситуација околу авторстовто на поставувањето на овој споменик, па затоа прездов лична и граѓанска иницијатива за да дојдеме до вистината околу тоа кој го поставил овој бетон тука, наречен цар Душан“, рече денеска Африм Гаши, кој себе се пртставува дека јавно повикал на овој протест.

По неговата изјава, групата протестирачи го напушти мостот и се упати кон Старата скопска чаршија.

Вандализирањето на овој споменик почна доцна синоќа кога поголема група од граѓани го оштетиле споменикот на цар Душан кој што се наоѓа на мостот пред Уставниот суд.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести