петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

ФОТО: Полјаците „јадат јаболко“ против Путин

1

Поврзани вести

Полјаците започнаа кампања на социјалната мрежа Твитер „Јадеме јаболки против Путин“, која ги повикува граѓаните со хумор да го прифатат руското ембарго на увоз на овошје и зеленчук од Полска.

Акцијата ја прифатија новинари, политичари, јавни личности, а целта е да се помогне на полските земјоделци кои се жртви на ембаргото, бидејќи Полска е светски извозник на јаболки.

2

Според министерството за земјоделие, Русија купува околу седум отсто од полските прехранбени производи и годишно увезвува милион тони јаболки.

3

Руските ветернирани служби најавија дека од денеска, први август, ќе стапи на сила забраната за увоз на овошје и зеленчук од Полска. Иако одлуката се објаснува со кршење на процедури и сертификати, во Полска се толкува како одмазда на европските санкции кон Путин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести