четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

ФОТО: Повик за формирање Армија на Република Санџак?!

sandzak1

Последни вести

Повик за формирање на Армија на Санџак се појавил на социјалната мрежа „Фејсбук“, јавуваат српските медиуми, пренесува Нетпрес.

Кратко потоа се појавила и „Фејсбук“ страна под името Армија на република Санџак.

„Го повикувам секој санџаклија од 15+ години, да застане во одбрана на градот, зошто и нашиот Алејхиселам во првата борба учествувал со 15 години“, наведено е во повикот на оваа страница.

Првиот повик за формирање на Армија на Санџак се појавил на страницата на Република Санџак, а администраторот поставил и грб на армијата, кој потсетува многу на грбот на Армијата на Босна и Херцеговина.

Понатака напишана е порака:

„Браќа Бошњаци, под итно мора да се формира Армија на Република Санџак

Поради зачувување на безбедноста на Бошњаците и територијата на Санџак! Четниците се подготвуваат да го нападнат Нови Пазар и јавно повикуваат на тоа! Ние ве повикуваме да се формира Армија на Република Санџак! Го повикуваме секој поединец и секоја група да се вооружуат што подобро“

Текбир !!!

sandzak2

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести