петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Пред и потоа – Како се градеше олимпиското село?

Градењето на олимпиското село траеше 11 месеци, а покрај спортските тересни се градеа и луксузни хотели, ресторани и трговски центри.

soci

Поврзани вести

Олимписките игри во Сочи, ќе останат  запаметени како најскапите игри во историјата, чинат  неверојатни 50 милијарди долари.

Најголем дел од средствата се потрошени да се трансфорира градот во модерен спортски центар кои ќе ги има сите услови за зимските спортови. Градењето на олимпиското село траеше 11 месеци, а покрај спортските тересни се градеа и луксузни хотели, ресторани и трговски центри.

Оваа „пред и потоа“ галерија на Ројтерс покажува како се смени ликот на Сочи за престојната олимпијада. Фотографирано е селото Краснаја Полјана во февруари минатата година и сега, неколку дена пред церемонијата на отворање на 22-те Зимски олимписки игри.

Улиците конечно добија асфалт.

Sochi Before and After 2

 

 

Се изградија луксузни згради.

Sochi Before and After 3

Се градеше со брзо темпо.

Sochi Before and After 5

Хотелите се подготвени за туристите за ЗОИ.

Sochi Before and After 6

 

Селото доби и нов, голем и модерен трговски центар.

Sochi Before and After 7

Дури и куќите во кои живееа работниците кои го градеа Сочи добија нови фасади.

Sochi Before and After 1

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести