Македонија

ФОТО: Премиерот на средба со еврокомесарот Филе

ФОТО: Премиерот на средба со еврокомесарот Филе

Премиерот Никола Груевски, кој денеска учествува на конференцијатра во Лондон во организацијата на Европската банка за обнова и развој, имаше средба со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе.

Груевски денеска учествува на конференцијата заедно со неговите колеги од Србија, Црна Гора, БиХ, Хрватска, Албанија и  Косово.

DSC_5814

Груевски попладнево ќе се сретне со членови на Домот на лордовите на Парламентот на Обединетото Кралство каде ќе се разгледаат можностите за јакнење на британската поддршка во европските и евроатланските интеграции.