петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ФОТО: Премиерот присуствуваше на Ифтар вечера со над стотина учесници

DSC_6256

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски, денеска во Скопје во пресрет на муслиманскиот празник Рамазан Бајрам присуствуваше на Ифтар вечера заедно со повеќе граѓани, членови на ВМРО-ДПМНЕ од исламска вероисповед.

Ова доаѓа откако Груевски во текот на вчерашниот ден присуствуваше на Ифтар во Струга заедно со повеќемина, воглавно Македонци муслимани. Денес пак на вечерата во Скопје присуствуваа повеќе Албанци, Македонци муслимани, Бошњаци, Роми и Турци.

DSC_6265 (3)

Премиерот им посака на присутните убави празнични денови, среќа и спокој на верниците кои го празнуваат празникот Рамазан Бајрам, како и единство, хармонија и взаемно почитување кое треба да биде единствениот пат кој може да донесе економски, културен и сеопшт развој на државата.

DSC_6270

Груевски посочи дека ваквите настани се добра прилика да се разменат мислења, но и да се прати порака на единство, бидејќи соживотот и меѓусебното почитување имаат вековна традиција меѓу луѓето кои живеат на овие простори и тоа треба да биде примерот кој треба да биде следен во сечие делување и работа.

DSC_6288

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести