вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Фото: Провокативноста причина за бркање од работа на турска стјуардеса

stju1

Последни вести

Зухал која била вработена во „Туркиш ерлајнс“ била избркана од работа откако нејзините шефови виделе фотографии од неа во италијански магазин.

Шефовите во турската авио компанија признаваат дека Турција станува се порелигиозна земја со напредокот на конзервативниот ислам.

Тие минатата година на стјуардесите им забраниле користење на кармин и прејака шминка.

stju

– Никој не може да негира дека Турција стана поконзервативна, религиозна земја. Постои правилник кој е во согласност со желбата на менаџментот на авио компанијата да ја прилагоди компанијата на новите текови, вели првиот човек на синдикатот на вработените во авио – компаниите Атилај Аучин.

Во авионите на „Tуркиш ерлајнс“ на летовите кон 8 исламски земји воопшто не се служи алкохол.

Најчитани вести