недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

ФОТО: Првата бионичка рака чувствителна на допир

Според експертите можноста за испраќање на сетилни информации во мозокот е исклучителен напредок во оваа област.

prosthetic-feeling-hand

Поврзани вести

Во Данска е направена првата бионичка рака која е чувствителна на допир.

Со помош на овој медицински пронајдок, 36-годишниот Денис Соренсен успеа да почувствува предмет во својата дланка, прв пат по несреќата која се случила пред десет години. Тој во 2004 година ја изгубил раката кога огнометот експлодирал пред време, а денеска ја тестираше новата протеза.

Денис успеал да открие кој предмет го допира иако му биле врзани очите.

Раката има сензори кои се поврзуваат директно за нервите на неговата  надлактицата.

Според експертите можноста за испраќање на сетилни информации во мозокот е исклучителен напредок во оваа област. Тие објаснуваат дека технологијата ќе им овозможи на корисниците да знаат колку цврсто го држат предметот, што е клучно во ракувањето со кршливи предмети.

Првата бионичка рака ќе биде достапна по две години.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести