среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Прво подобрување на секирата во осум илјади години

sekira

Поврзани вести

Пензираниот контролор на летови од Финска, Хеики Карна направи прво подобрување на секирата по цели осум илјади години.

Оваа секира изгледа чудно и може да цепи парче дрво со еден удар.

Таа е со закривена острица, која е дизајнирана така што во моментот на ударот во дрвото, таа моментално застанува.

Корисниците можат да бидат безгрижни кога е во прашање користење на оваа секира за разлика од обичните кај кои повредите се почести, па тука практично е невозможно да се случи повреда.

Карна вели дека за неговиот изум има огромна заинтересираност и покрај високата цена на секирата, од 250 евра.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести