среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ФОТО: Путин ќе слета во Србија со „златен“ авион

Станува збор за државниот претседателски авион на Русија, ИЛ-96-3000ПУ (М1) – ПУ чија внатрешност е збогатена со злато и благородни камења.

Putin avion 4

Последни вести

Претседателот на Русија Владимир Путин ќе дојде во Србија со „златен“ авион, јавуваат српските медиуми.

Станува збор за државниот претседателски авион на Русија, ИЛ-96-3000ПУ (М1) – ПУ чија внатрешност е збогатена со злато и благородни камења.

Српскиот гостин доаѓа на 16 октомври по повод 70-годишнината од ослободувањето на Белград кога ќе се одржи и воена парада.

Еден од најмоќните луѓе на светот со себе ќе донесе и значајни предмети од кои повеќето припаѓале на династијата Караѓорѓевиќ, а се чувале во руските архиви.

Како претходница на Путин во Белград се пристигнати 150 припадници на КГБ кои ќе се грижат за неговата безбедност.

Putin avion 2  Putin avion 5

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести