четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

ФОТО: Речиси целосно замрзнаа големите американски езера

zamrznati ezera

Поврзани вести

Големите езера на границата меѓу САД и Канада замрзнаа речиси целосно за прв пат во 20 години. Овој феномен е последица на новиот студен бран што ја зафати Северна Америка, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на американските власти.

Дури 87 отсто од површината на езерата е покриена со мраз.

За последен пат сличен феномен е виден во 1994 година. Тогаш биле замрзнати 94 отсто од површината на езерата.

Замрзнувањето на Големите езера сепак е нешто повеќе од чудна медиумска вест. Тоа може да помогне за обновување на водните резерви, како и да помогне за зачувување на некои животински видови.

According to an analysis by NOAA's Great Lakes Environmental Research Laboratory, ice covered 78.7 percent of the Great Lakes on February 6. Not since early 1996 has ice been so widespread on the Great Lakes. Seen here is Lake Superior at 4.22 pm local time on February 7, 2014

Lake Ontario has been covered by about 25 per cent. Here it is seen at 3.38pm on February 6, 2014

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести