петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 64

ФОТО: Ризично во Британија, Темза пред излевање

Темза ќе продолжи да расте и во следните неколку дена, според метеоролозите кои најавуваат обилни дождови.

vodatemzauk

Поврзани вести

Нивото на реката Темза е подигнато на рекордно ниво, а водата продолжува да расте.

Според Би-Би-Си, издадени се 14 предупредување за изливање на реката во Беркшир и Сурејм додавајќи дека 2.500 домови се во опасност од надојдената река.

Водомерите, поставени во 1980-тите и 1990-тите покажуваат дека нивото на Темза постигнала рекордно ниво.

Темза ќе продолжи да расте и во следните неколку дена, според метеоролозите кои најавуваат обилни дождови.

Ризично е и во јужна Англија.

Во местата каде има најголем ризик од излевање на реката од своето корите војската доцна синоќа поставија  висок над половина метро.

Во интензивното невреме што оваа зима го зафати Обединетото Кралство три лица го загубија животот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести