вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

(ФОТО)Руската армија маршира под будно око на Владимир Путин

Ќе бидат прикажани 151 возило, а во воздухопловната егзибиција ќе учевствуваат 68 авиони и хеликоптери.

putin plostad

Поврзани вести

На московскиот Црвен плоштад започна воена парада по повод одбележувањето на 69 годишнината од победата на Втората светска војна која ја набљудува претседателот на Русија, Владимир Путин.

moskvaВо традиционалната парада на Црвениот плоштад учевствуваат повеќе од 11 илјади војници и официри на вооружените сили, полицајци, кадети на воените колеџи и академии како и кадети на воената и морнаричката школа.

Со парадата командува геренал-полковник Олег Саљуков кој е главен командант на копнените сили, наведува Итар-Тас

Претседателот Путин кој е главен командант на руските вооружени сили по традиција присуствува на парадата која годинава ја следат повеќе од 6000 новинари.

moskva 1

 

 

Како и претходните години, парадата се состои од марш, моторни возила и воздухопловна егзибиција.

Ќе бидат прикажани 151 возило, а во воздухопловната егзибиција ќе учевствуваат 68 авиони и хеликоптери.

 

 

moskva 2Воената парада се одржува во уште осум градови кои носат титула на херојски градоци како и во 16 градови во кои има војска, флота и мала касписка флота.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести